3 cesty, jak snížit náklady firmy na energie

Firemní náklady na energie lze snížit i o desítky procent. Zásadní je vědět, které možnosti mají smysl pro vaši firmu a jak velký může být jejich přínos.

Vybírejte dodavatele energie opakovaně 
Hledejte cesty, jak spotřebovat energie méně 
Vyrábějte si energii sami z obnovitelných zdrojů

1. Nakup výhodně - Změnou dodavatele i bez ní

V platbách za energie jsou zahrnuty platby několika různým subjektům - část náleží obchodníkovi tj. dodavateli, který pro vás energii zakoupil na trhu, část distributorovi zodpovědnému za dopravení energie do vašich budov a menší část dalším subjektům.

Výběrem obchodníka můžeme změnit výši platby za odebranou "silovou" elektřinu více v Kolik můžete ušetřit změnou dodavatele energií? Správným nastavením parametrů distribuce můžeme ovlivnit "platbu za distribuované množství" více v Jak snížit náklady na energie beze změny dodavatele? .

 

Příklad struktury plateb za elektrickou energii - Zdroj: www.energiiprofirmy.cz

Příklad rozdělení plateb za el. energii.
Zelené části platby náleží obchodníkovi, béžové distributorovi, červené dalším orgánům.


Více k tématu:

2. Spotřebuj méně - Nejlevnější energie je nepoužitá energie

Příležitostí, jak spotřebovávat méně energie, je překvapivě mnoho - od různých způsobů zateplení budov, přes úsporné udržování teploty a větrání v budovách až po využívání úsporných zařízení včetně osvětlení. V případě firem jde přitom často o úspory v řádu miliónů.

Jedná se přitom i o investice v řádu miliónů s návratností mnoha let. Takové investice jsou ovšem i v zájmu státu s cílem zvýšit "energetickou bezpečnost" resp. snížit naši závislost na zdrojích energie. Proto je tu příležitost, jak alespoň část investice do vlastních úspor nechat zaplatit někoho jiného.

Více k tématu:

3. Vyrob si  sám

V 19-tém století byl vodní mlýn na každém vodním toku. 20. století přineslo velké centrální zdroje energie. 21. století, zdá se, bude opět patřit decentralizovaným zdrojům, jen modernějším než vodní mlýny. A tak se objevuje možnost si energii vyrábět sám i ji prodávat ostatním.

Více k tématu:

Jak na to

V odkazech v tomto články vám poradíme, jak náklady na energie snížit různými cestami. Pokud si nebudete vědět rady s tím, co udělat dále nebo to nebude chtít sami řešit, obraťte se na nás. Naším cílem bude najít mix úspor vhodný přímo pro vaši firmu. 

Chcete poradit s tímto tématem?

Náš tým doporučuje: 

Tipy

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

  • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
  • Co vám přinese CNG pohon?
  • Jaké jsou výhody hybridních aut?
  • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více

Slovník pojmů

  • Co znamená co v energiích pro firmy
  • Kde se o tom dozvědět více
Číst více

Jak číst fakturu za plyn

  • Co znamenají jednotlivé položky na faktuře za plyn
  • Jak si ověřit, že faktura je v pořádku
  • Co dělat, když není
Číst více